Rizling rýnsky

2 položiek celkom

Cena

1237
11237
rizling rynsky terroir 2022 skovajsa
12,90 €

FARBA:   biele víno ROČNÍK:   2022 ALKOHOL:   12,5 %  ZVYŠKOVÝ CUKOR:   8,4 g/l (polosuché) KYSELINY:   7,1 g/l PÔVOD:   MVO, Pezinok...

Kód: 197
set terroir skovajsa
Limitované množstvo
ZADARMOZADARMO
36,90 €

Set obsahuje: Rizling rýnsky TERROIR 2022, Chardonnay TERROIR 2022, Veltlínske zelené TERROIR 2022FARBA: biele vínoROČNÍK: 2022PÔVOD: MVO, PezinokTEPLOTA SKLADOVANIA: 10 - 12...

Kód: 109

Rizling rýnsky je výnimočná odroda, často býva označovaný aj ako kráľ bielych vín.  O jeho pôvode existujú iba dohady. Jedna z teórií sa pohráva s myšlienkou, že vznikol v Porýní ako semenáč divého viniča Vitis vinifera var. silvestris. Druhá teória tvrdí, že mal vzniknúť voľným krížením odrody Heunisch a semenáča Tramínu v blízkosti horného toku Rýna. Každopádne jeho domovom je bezpochyby okolie Rýna.

#ShowMore#

V údoliach Rýna a jeho prítokoch zaberá približne 75 % plochy viníc, v celom Nemecku predstavuje 22 % celkovej plochy viníc. Z Nemecka sa následne rozšíril do Európy a neskôr aj do celého sveta. Na Slovensku je piatou najpestovanejšou odrodou, pestuje sa približne na 860 ha, čo predstavuje 5,7 % všetkých viníc.

Rizling rýnsky je možné používať k výrobe všetkých štýlov bieleho vína a dokonca aj sektov. Jeho vlastnosti ho však predurčujú pre výrobu vína nesúceho jasný odraz ,,terroir“, v ktorom bolo hrozno dopestované a práve preto ho u nás využívame na výrobu špeciálnej edície vín SKOVAJSA TERROIR, ktorá je vyrábaná spontánnym kvasením na autochtónnej mikroflóre. Pri tomto štýle výroby je základným predpokladom zdravé a kvalitne vyzreté hrozno, ktoré nám zabezpečí len vlastný vinohrad a ťažká práca v ňom.

Táto odroda patrí k najvariabilnejším a preto sa môžeme stretnúť s tak širokou paletou prevedení, že ich v tomto texte nedokážeme pokryť. Za jeho charakteristický prejav sa najčastejšie považuje aróma s tónmi zeleného jablka, marhúľ, broskýň, doplnená vôňou lipového kvetu. Charakteristická chuť býva plná a extraktívna. Nesmieme zabúdať ani na sviežu kyselinku.

Biele vína z odrody Rizling rýnsky sa výborne hodia napríklad k Talianskemu rizotu s pečenou zeleninou a sušenými paradajkami, kuraciemu mäsu na čínsky spôsob, ale aj pečenému králikovi so sušenou šunkou.

Nakúpte aspoň za 60€ a získajte dopravu zadarmo!
Doprava za 0€ pri nákupe nad 60€
Garantujeme bezpečné doručenie v rámci celej Slovenskej Republiky do 48 hodín.
Doručenie do 48 hodín!
Kvalitné vína so slovenským pôvodom!
Tradičné vinárstvo Pezinok
Vyrábame vína z vlastných viníc!
Vína výlučne z vlastných viníc!
Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz