Prečo piť červené víno? - zdravotné benefity červeného vína.

Čas červeného vína je tu! Poďme sa preto spoločne pozrieť na zdravotné benefity, ktoré bývajú s červeným vínom spájané.

V červenom víne sa okrem pravdy nachádza aj veľké množstvo látok, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. 

O priaznivých účinkoch červeného vína sa hovorilo už počas stredoveku. Napríklad mnísi v kláštoroch boli presvedčení, že vďaka nízkej, no pravidelnej konzumácii červeného vína budú žiť dlhšie. Tieto zistenia majú dnes oporu už aj vo vedeckých výskumoch, ktoré si tu stručne zhrnieme.

 DSC08848-min

Ktoré pozitívne látky obsahuje červené víno?

Medzi telu prospešné látky, ktoré obsahuje červené víno patria predovšetkým:

Resveratrol – je prírodný antioxidant, nachádzajúci sa v širokom spektre rozličných druhov zeleniny a ovocia. Najvyšší výskyt je však v hroznových šupkách a semenách, preto pravidelné popíjanie červeného vína rozhodne patrí medzi najpríjemnejšie spôsoby, ako si zabezpečiť jeho pravidelný prísun.

Kvercetín - je rastlinný flavonol z flavonoidovej skupiny polyfenolov, ktorý má antioxidačné vlastnosti a chráni telo pred tzv. voľnými radikálmi, čo sú vysoko reaktívne a nestabilné molekuly v tele, ktoré sú schopné poškodiť biologicky dôležité molekuly, ako sú DNA, proteíny, sacharidy a lipidy v jadre a membránach buniek.

Pterostilben – je látka podobná resveratrolu, ktorá sa však vo vyššej miere dostáva do mozgu.

Proanthokyanidíny – sa nachádzajú v hroznových semenách, odkiaľ sa pri výrobe červeného vína uvoľňujú.

Melatonín - možno tomu nebudete veriť, no červené víno obsahuje aj melatonín. Hormón melatonín nám pomáha nielen so spánkom, ale pôsobí v našom tele aj ako veľmi silný antioxidant a podľa niektorých vedcov to tak môže byť práve on, kto stojí za Francúzskym paradoxom, o ktorom si ešte povieme.

Samozrejme červené víno obsahuje aj ďalšie telu prospešné látky.

 blog_vino_na_svadbu_6

5 priaznivých účinkov červeného vína

1. Červené víno má protirakovinový účinok

Podľa Americkej spoločnosti pre výskum rakoviny pôsobí kvercetín proti rakovinovým bunkám a dokáže vyvolať prirodzený zánik buniek pri určitých typoch rakoviny. Vo výskumoch sa najčastejšie spomína jeho priaznivý účinok proti rakovine hrubého čreva.

Štúdia zo Stony Brook University, ktorá sa vykonávala na vzorke 2291 jedincov potvrdila priaznivý účinok miernej konzumácie vína na zníženie rizika vzniku rakoviny hrubého čreva.

2. Červené víno podporuje dlhovekosť

Podľa Fínskej štúdie, ktorá trvala 29 rokov a vykonávala sa na vzorke 2468 mužov majú ľudia, ktorí pijú pravidelne červené víno o 34% nižšiu úmrtnosť ako konzumenti iného alkoholu. Za tento výsledok je s najväčšou pravdepodobnosťou zodpovedný práve resveratrol

Polyfenoly, medzi ktoré patrí aj spomínaný resveratrol zabezpečujú ochranu pred rozvojom chronických ochorení. Človek dokáže prijímať polyfenoly aj z iných druhov potravy, avšak ťažko budeme hľadať príjemnejší spôsobom ich príjmu, ako formou červeného vína.

3. Červené víno pôsobí proti Alzheimerovej chorobe

Pitie červeného vína je všeobecne prospešné pre mozog, má tzv. neuroprotektívny efekt. Všetky látky obsiahnuté v červenom víne (resveratrol, pterostilben, proanthokyanidiny aj melatonín) sa dostávajú do mozgu, kde je zmapované ich pozitívne pôsobenie, ktoré by si však zaslúžilo vlastný článok.

Nás zaujalo predovšetkým priaznivé pôsobenie červeného vína proti Alzheimerovej chorobe. Tu sa opäť do hlavnej úlohy dostáva resveratrol, ktorý chráni bunky pred poškodením a zabraňuje duševnému úpadku spôsobenému starnutím. Tento účinok potvrdila aj štúdia realizovaná Kolumbijskou univerzitou na vzorke 1416 ľudí z roku 2006, ktorá bola uverejnená v periodiku Neuroepidemiology.

4. Červené víno priaznivo pôsobí na kardiovaskulárny systém

Pitie červeného vína je prospešné aj pre srdce a cievy. Viaceré výskumy vrátane štúdie z Queen Mary University v Londýne, ktorá bola publikovaná v časopise Nature, v roku 2006 potvrdzujú, že pravidelná mierna konzumácia červených vín bohatých na fenolické látky s antioxidačným účinkom priaznivo vplýva na činnosť srdca a ciev, vrátane zlepšenia fyzickej výkonnosti a pevnosti svalov.

Jedným z najsilnejších antioxidantov je už niekoľko krát spomínaný resveratrol, ktorý pomáha predchádzať rôznym ochoreniam srdca. Znižuje cholesterol a rozťahuje cievy, čím blokuje vytváranie nebezpečných krvných zrazenín, ktoré sú hlavnou príčinou ischemickej choroby. Štúdia realizovaná Kolumbijskou univerzitou na vzorke 3176 počas obdobia 8 rokov preukázala, že pravidelná mierna konzumácia červeného vína znižuje riziko mŕtvice spôsobenej krvnou zrazeniou.

5. Červené víno znižuje riziko cukrovky typu 2

Ďalšia zo štúdií hovorí o tom, že červené víno znižuje riziko rozvoja cukrovky typu 2. V štúdii sa uvádza, že striedmi konzumenti červeného vína majú oproti abstinentom až o 30% nižšie riziko rozvoja tohto ochorenia. Táto štúdia sa vykonávala v Amsterdame na VU University Medical Center, zúčastnilo sa jej 369 862 dobrovoľníkov a výsledky boli uverejnené v periodiku Diabetes Care, v roku 2005.

 

Pohár červeného vína pre zdravie

Viaceré štúdie síce potvrdzujú priaznivé pôsobenie červeného vína na ľudské zdravie, avšak nesmieme zabúdať na kľúčový parameter, ktorý tvorí rozdiel medzi zdravou a nezdravou konzumáciou vína. Hovorí sa, že všetkého dobrého veľa škodí a nadmerná konzumácia vína nie je výnimkou. Môže zvýšiť krvný tlak a spôsobiť ďalšie komplikácie, preto je potrebné dodržovať doporučený denný limit, ktorý predstavuje jeden pohár vína denne pre ženy a dva poháre vína pre mužov.

Stačí sa riadiť podľa starého známeho pravidla – radšej menej, ale kvalitného. Napríklad aj s našimi červenými vínami, ktoré pochádzajú výlučne z vlastného ručne zbieraného hrozna dopestovaného vo vlastných viniciach v Malých Karpatoch.

Pokiaľ však túžite konzumovať resveratrol obsiahnutý v červenom víne bez pitia alkoholu, môžete si dať napríklad čerstvé hrozno alebo hroznovú šťavu Skovajsa, prípadne aj ďalšie potraviny ako arašidy, čučoriedky, či brusnice.

 DSC08884-min

 

Našli ste v článku chybu? Dajte nám o nej vedieť cez kontaktný formulár, aby ste nám umožnili problém vyriešiť. Ďakujeme!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz